Sekce:

Keramická a nerez ložiska na brusle nejen do deště

Na podzim se více a více bruslařů ptá, jaká ložiska do bruslí použít, aby mohli bruslit i ve vlhku po děšti nebo jen na více znečistěných cestách. V letní sezoně pak toto častěji řeší závodníci, kteří potřebují závod odjet za každého a tedy i deštivého počasí.

Běžná i velice rychlá, přesná a kvalitní ložiska voda rychle poničí. Resp. odjezdíte v nich tu jednu mokrou vyjížďku, ale pokud je ihned po dojetí nerozeberete a nevyčistíte, tak ložiska do dalšího dne proreznou a jsou defakto zničená.
Na závody nebo do podzimního období je tak vhodné mít připravenou „mokrou“ sadu koleček s ložisky. Tedy speciální kolečka, co na mokru nekloužou a nerez ložiska. Pro běžného bruslaře, který spíš řeší, že ho déšť zastihne náhodně a nebo pro někoho, kdo jezdí třeba na bruslích do práce (jsou tací), se hodí alespoň ta nerez ložiska, která nečasu odolají.

Ložiska do vody můžeme rozdělit na dva typy. Rustproof ložiska, která jsou z nerez oceli a jsou lépe zakrytovaná a keramická ložiska, která jsou primárně stavěná na minimální valivý odport a tedy na opravdu špičkovou rychlost.

Nerezová rustproof ložiska jsou často o něco pomalejší než dobrá běžná ložiska do kolečkových bruslí. Nejen, že je materiál odolnější vodě, ale jsou i z výroby většinou namazaná vazelinou, která je více chrání před vlhkostí. Dále mají speciální pogumovanou krytku, která lépe dolehne na střed ložiska. Tím vším však vzniká o něco větší odpor a ložisko není tak rychlé. Neberte to však tak, že je ložisko vyloženě pomalé, jen prostě nefrčí tak dokonale, ale o něco malinko hůře. Běžný fitness bruslař často ani nepozná rozdíl.

Dražší variantou jsou keramická nebo přesněji polokeramická ložiska. V nich jsou jen kuličky z keramiky a zbytek ložiska je z ocele. Tato ložiska nejsou skoro vůbec namazaná a naopak se jezdí téměř suchá, aby byl valivý odpor co nejměnší. Keramiku už na nohou pozná snad každý. Tato ložiska prostě výborně jedou.
Keramické kuličky pak nereznou, to je asi jasné. Jak je to však s okolnim materiálem se nám často nedaří od výrobce zjistit. Většinou dostaneme vyhýbavé informace a nikdo nám nechce vyloženě potvrdit, že ložiska budou vodě odolná.

Vzali jsme tedy naše nejprodávanější keramická ložiska a podrobili je drobnému testu v čisté vodě z kohoutku. Protože jsme však kluci zvědaví, udělali jsme ještě druhou lázeň s kuchyňskou solí, aby ložiska dostala zabrat pořádně. To nám však pořád nepřipadalo dost a tak jsme ložiska odkrytovali, prohnali ultrazvukovou čističkou pro dokonalé odmaštění a dali je do vody a slané vody takto nechráněná. Nechtěli jsme, aby materiál ložiska chránil povlak maziva, ale abysme zjistili odolnost právě použitých materiálů.
A když už jsme keramická ložiska zkoušeli, přidali jsme pro jistotu i ta nerezová. Asi jsme i trochu nedůvěřiví :)
Běžně pak bruslařům doporučujeme a sami jezdíme ložiska Twincam ILQ 9 PRO z USA. Přidali jsme je tedy na poslední nejdelší test. Tato ložiska nejsou vodě odolná, ale chtěli jsme nějaké porovnání.

Ložiska jsme nechali máčet jeden den a pak vyndali, nafotili a zkusili roztočit. Pak ještě den navíc a nakonec jeden týden. Po týdnu jsme natočili i video, ať máte lepší představu, jak se ložiska točí.

Po prvním dnu v kohoutkové vodě.
Keramika - z kohoutkové vody je uplně čistá. Točí se skvěle. Nepoznáme rozdíl.
Nerez - stejný výsledek

Po druhém dnu v kohoutkové vodě.
Keramika - z kohoutkové vody je uplně čistá. Točí se skvěle. Nepoznáme rozdíl.
Nerez - stejný výsledek

Po týdnu v kohoutkové vodě
Keramika - na pohled pořád uplně čistá a točí se skvěle.
Nerez - totéž.
ILQ 9 PRO - po týdnu je celé prorezlé. Ložisko šlo rozběhat, ale jezdit bych je tedy nechtěl. Na suchu jsou to jinak výborná ložiska.. Jezdí je i mnoho hobby závodníků.

Po dnu ve slané vodě.
Keramika - téměř neznatelná rezatá skvrnka z vnější části ložiska. Ložisko se točí skvěle.
Nerez - také drobná skvrnka na obvodu ložiska. Bez vlivu na točeni.

Po dvou dnech ve slané vodě.
Keramika - rez přibývá i uvnitř ložiska. Po vysušení se však ložisko točí pořád výborně. Už to není tak skvělé jako z čisté vody, ale ložisko je krásně použitelné.
Nerez - koroze se projevila také i uvnitř ložiska. Ložisko se točí hůře než keramika.

Po týdnu ve slané vodě
Keramika - ložisko je na první pohled rezavé jak liška :) Po vysušení se však točí překvapivě dobře. Zhruba jak běžné ložisko v cenovce do 800 Kč za sadu.
Nerez ložiska - ložisko je také snad všude rezavé. Po vysušení se točí, ale není to už tak dobré, jak keramická ložiska.
ILQ 9 PRO - po týdnu je naprosto k nepoužití. Asi by už nešlo rozběhat.

Závěr.
Do vody a špíny fungují nerez od Powerslide i keramická ložiska Tempish výborně a dají se doporučit oboje. Pokud však chcete rychlost, sáhněte po keramice. Cena není zas o tolik vyšší.
Běžná ložiska jsou do vody opravdu mizerná a rychle se zničí.

Slanou vodu jsme přidali spíše ze zvědavosti. Nepočítáme, že budete jezdit v moři nebo po zimě v nasolené vodě na silnicích. Zároveň byla ložiska zbavená maziv a běžně by tak byla mazivem mnohem více chráněna. Pogumované krytky pak také poberou hodně vlhkosti a nepustí ji hned dovnitř ložiska. Orezlé a špinavé ložisko z vnější strany nemá na rychlost v podstatě vliv.

Diskuse
Nebyly vloženy žádné příspěvky
Přidat nový příspěvek
Jméno
Email
Text