Sekce:

ROZMĚRY PLÁŠŤŮ A DUŠÍ JÍZDNÍCH KOL

Nevíte si rady s výběrem správné velikosti pláště či duše na vaše jízdní kolo? Připravili jsme pro Vás stručné vysvětlení toho, co jednotlivá označení znamenají a převodní tabulku, s kterou nemůžete šlápnout vedle.

Rozlišujeme celkem 3 způsoby označení:

  • ETRTO (tzv. Metrický rozměr v milimetrech dle evropské normy)
  • PALCE (tzv. Anglický rozměr v palcích)
  • FRANCIE ( v milimetrech)

ETRTO

Nejpřesnější způsob označení. 

Vnější šířka nafouknutého pláště je 37 mm  - vnitřní průměr pláště od patky pláště k patce je 622 mm.

PALCE

Nejčastěji se používají jen dvě hodnoty ve velikosti pláště, např. 29 x 2,25 což znamená průměr x šířka.  

Na našem příkladu na obrázku jsou uvedeny rozměry 3 a jsou to  28“ X  1 5/8“   X  1  3/8“ což v takovém případě znamená: vnější průměr nafouknutého pláště 28 palců X vnější šířka nafouknutého pláště je 1 a 5/8 palce X výška pláště od paty ráfku po korunu běhounu je 1 a 3/8 palce. Opět platí, že nejdůležitější je ten průměr.

FRANCIE

Nejčastěji jsou uvedeny stejně jako na našem příkladu např.  700 x 35C Znamená: vnější průměr nafouknutého pláště je 700 mm  X šířka pláště je 35 mm

Francouzské označení je nejčastější u plášťů právě pro silniční kola nebo turistické účely tzv. trekové kola. To nejdůležitější číslo pro Vás je první v pořadí. U francouzského číslování je to vždy 700, ale šířku zcela přesně dodržet nemusíte, jelikož každý ráfek umí pojmout více šířek pláště. Pokud bude plášť o trochu užší nebo širší, určitě půjde obout.

Pokud vybíráte duši, věřte, že je označení stejné jako u plášťů, jen se většinou udává rozmezí šířky pro daný plášť. Duši lze je díky její pružnosti použít pro více průměrů rávku. 

Příklad: 29 x 1,50 - 2,10 - Duše vhodná do plášťů o průměru 29 palců v šířkách rávku od 1,5 do 2,1 palce.

 

Ve fotogalerii naleznete převodní tabulku všech typů označení.  Z vlastní zkušenosti víme, že nejčastěji znáte průměr v palcích. S pomocí tabulky si velikost jednoduše převedete a máte vyhráno.

Diskuse
Nebyly vloženy žádné příspěvky
Přidat nový příspěvek
Jméno
Email
Text